اخبار استانی

خودکفایی در تامین گندم نان محقق شد

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران گفت: با توجه به میزان خرید تضمینی و ذخایر گندم موجود در تامین گندم نان کشور به طور کامل خودکفا شدیم.

عطاءالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران گفت: بر اساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۱۵۲ هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که نسبت به سال قبل ۴۳ درصد و سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲۳ درصد رشد داشته است.

او از پرداخت ۷۳ درصد مطالبات گندم‌کاران خبر داد و گفت: تاکنون ۱۱۲ همت از مطالبات کشاورزان پرداخت شده است.

هاشمی ادامه داد: برآوردها حاکی از آن است که تولید گندم به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ تا ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد که در این صورت تولید بالای ۱۳ میلیون تن خواهد بود چرا که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن به عنوان بذر مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران با بیان اینکه در بحث خبازی ها به خودکفایی رسیده ایم، گفت: برای بخش صنف و صنعت ۱.۵ تا ۲ میلیون تن نیاز به واردات است.

او قیمت منطقی خرید تضمینی هر کیلو گندم برای سال زراعی جدید را بالای ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فردا صبح جلسه کمیسیون تخصصی به منظور بازنگری در نرخ برخی محصولات برگزار می شود و در جلسه شورا که فردا بعد از ظهر تشکیل می شود، انتظار می رود که نرخ ۳۲ محصول مشمول قیمت گذاری اعلام شود.

هاشمی گفت: گرچه اولویت جلسه فردای شورا قیمت گذاری برای نرخ ۳۲ محصول مشمول قیمت گذاری برای سال زراعی ۱۴۰۳_۱۴۰۲ است، اما در جلسه مباحث اصلاح قیمت هم مطرح می شود.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا