اخبار استان کردستان

نرخ جدید نان “آزاد پر” در کردستان اعلام شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نرخ نان در واحدهای صنفی آزادپز که بدون آرد یارانه‌ای نوع ۱ و ۲ را اعلام کرد. – اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، پیمان اسکندری ظهر امروز در کارگروه اصلاح نظام یارانه‌ای آرد و نان که در محل سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، با اشاره به اینکه نظارت بر واحدهای تولیدی و صنفی غذایی از بهمن سال گذشته دچار تغییراتی شده است، اظهار داشت: واحدهای تولیدی و ذخیره‌سازی در حوزه گندم کارنجات آرد و سیلوها و زنجیره تولید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و نظارت بر واحدهای صنفی و خرده فروشی بر عهده وزارت صمت و اتحادیه خبازان و اتاق صنفی هر شهرستان است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه شورای آرد و نان، ساماندهی بازار آرد و نان، تعیین سهمیه، خرید گندم و کل زنجیره تا رسیدن به واحدهای صنفی زیر نظر جهاد کشاورزی است، گفت: جلسات این شورا هر ماه یکبار برگزار و نظارت بر نانوایی‌ها برعهده سازمان صمت و اتحادیه صنفی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به دستور کار جلسه اذعان کرد: در گذشته یکی از درخواست‌های بازرسان و فرمانداران، تعیین نرخ نان آزادپز بوده که یک نابسامانی و اختلال در سیستم توزیع آرد و نان ایجاد کرده بود چراکه هر کدام از واحدها بنا به وضعیت شهرستان، نرخ‌های متفاوتی برای سنگک، بربری و لواش در نظر گرفته بودند که باعث ایجاد نارضایتی مردم شده بود.

وی درباره نرخ نان در واحدهای صنفی آزادپز که بدون آرد یارانه‌ای نوع ۱ و ۲ و با آرد آزاد (هر کیسه ۴۰ کیلویی ۶۱۰ هزار تومان) فعالیت می‌کنند، افزود: بر این اساس قیمت پیشنهادی؛ هر قرص نان لواش ماشینی با ۱۶۰ گرم چانه ۲۴۰۰ تومان، بربری با وزن چانه ۴۵۰ گرم بدون کنجد ۷۹۰۰ تومان و با کنجد توافقی بین مصرف‌کننده و واحد تولیدی در نظر گرفته شده است.

اسکندری بیان کرد: سنگک با ۴۵۰ گرم وزن ۹۷۵۰ تومان و تافتون با ۲۵۰ گرم وزن چانه ۴۸۰۰ تومان، کلانه بدون روغن با وزن چانه ۱۳۰ گرم ۵۴۰۰ تومان مصوب شده است.

طاها سمیعی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز این نرخ‌ها را تأیید کرد.

منشاء تأمین آرد نانوایی‌های آزادپز سنندج مشخص نیست!

حسن عسکری، فرماندار سنندج نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دو سال اخیر مجوز نانوایی دولتی با توجه به اینکه سقف آرد خبازی‌های این شهرستان کامل شده، صادر نشده است، اظهار کرد: برخی‌ها نیز مجوز آزادپز گرفته که امکان دارد بعد از مدت‌ها مدعی دریافت آرد یارانه‌ای شوند در حالی‌که تکلیف این افراد مشخص است.

وی با بیان اینکه قیمت نان در نانوایی‌های آزادپز بر مبنای آرد هر کیسه ۶۱۰ هزار تومان تعیین شده است، گفت: هم‌اکنون نرخ سنگک و کلانه در سنندج بسیار بیشتر از قیمت در نظر گرفته شده است.

فرماندار سنندج با اعلام اینکه منشاء و محل تأمین آرد نانوایی‌های آزادپز مشخص نیست، افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته این واحدهای نانوایی از شبکه قاچاق و غیررسمی اقدام به تأمین آرد می‌کنند، مشخص نیست این آرد از کجا تأمین می‌شود! 

عسکری تصریح کرد: سازمان صمت، تعزیرات و دانشگاه علوم پزشکی منشاء این آردها را مشخص کنند چراکه شاید این آردها فاسد و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کند.

فروش آرد یارانه‌ای در بازار سنندج

جمال صالحی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کردستان نیز در این جلسه درباره وجود آرد خارج از شبکه در نانوایی‌ها اظهار داشت: متأسفانه هم‌اکنون فروش سود آرد در بازار بیشتر از پخت است به همین دلیل نانوا به دلیل شرایط اقتصادی و اجاره محل، آرد را به صورت آزاد می‌فروشد!

وی با بیان اینکه سالانه دولت بابت خرید گندم بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال هزینه می‌کند، گفت: هر کیلوگرم آردی که در اختیار نانوایی‌های آزادپز قرار می‌گیرد ۱۲۰ هزار ریال است، بنابراین این نوع آزدپز به شمار نمی‌رود و آراد یارانه‌ای نوع سه محسوب می‌شود.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان اذعان کرد: نانوایی‌های نوع سه تنها چهار هزار و ۲۰۰ کیلوگرم آرد از ما دریافت می‌کنند و آرد مورد نیاز خود را به گونه دیگری تأمین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا