اخبار استان خراسان جنوبی

کمبود نان و صفوف طولانی نانوایان در سربیشه

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ اغلب شهروندان سربیشه‌ای گلایه‌شان از کمبود نان و صفوف طولانی نانوایی هاست طوری که به دلیل کمبود نان مجبورند ساعت‌ها در صف‌های طویل نانوانی ایستاده یا از این نانوایی‌به‌نانوایی رفته تا شاید نانی گیرشان بیاید.

صادق میرزاجانی، یکی از شهروندان سربیشه‌ای در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس از این شهرستان اظهارداشت: کمبود و پایین بودن کیفیت نان از یک سو و شلوغی صفوف نانوایی‌ها از سوی دیگر سبب شده روزانه چندین نوبت برای تامین نان مصرفی به در نانوایی مراجعه کنیم و بعد از انتظاری طولانی فقط تعداد اندکی نان عایدمان شود.
فروش آرد به سبب ارزانی نان

به گفته وی ارزانی نان سبب شده تا اغلب نانوایان اقدام به فروش آرد خود به قیمت آزاد کنند و همین موضوع کمبود و طولانی شدن صف‌های نانوایی را در شهر سربیشه رقم‌زده است.

حسین حاجی‌زاده، یکی دیگر از شهروندان سربیشه نیز همین گلایه را دارد و بازدیدهای میدانی خبرنگار فارس نیز حکایت از این موضوع در این شهر دارد.

وی خواستار بازدید و نظارت‌های مستمر نهاد ذی ربط در این زمینه شد چرا که به این واسطه مردم شهر با مشقت رو‌به‌رو شده و در‌به‌در به‌دنبال قوت لایموت خویش هستند.

کمبود نانوایی در مسکن مهر

مسعود بارانی، یکی از شهروندان مسکن مهر سربیشه نیز با اشاره به تعطیلی یکی از نانوایی‌ها این محله به دلیل تعمیر ادامه داد: گاهی روزها پایین هفته اغلب نانوایی‌ها تعطیل هستند و باید برای گرفتن نان به چند نانوایی در سطح شهر سر زد تا بالاخره نانی پیدا کنی.

به گفته وی به طور حتم باید برای جمعیت بالای این نقطه شهری مسئولان فکری بردارند چرا که با این کیفیت پایین و پخت کم که فقط زمان پخت را رعایت می‌کنند مردم این محله به زحمت بسیاری می‌افتند.

اما گفته‌های یک نانوا هم در سربیشه جالب است، «چندین سال است که دولت نرخ جدیدی برای نان نداده و گرانی هزینه‌های کارگری، اقلام مصرفی و… پخت نان را برای نانوایی بی‌صرفه کرده و این موضوع سبب شده برخی از نانواداران به سمت فروش آزاد آرد برای جبران هزینه‌های خود بروند».

همچنین در ماه‌های اخیر تعداد زیادی کیسه آرد از سهیمه برخی از نانوایی‌های سطح شهر کم شده و این میزان به دیگر نانوایی‌ها سربیشه تزریق نشده است.

نرخ جدید نان به زودی ابلاغ می شود

محمد رضا زرگری، مدیر جهاد کشاورزی سربیشه در پاسخ به گلایه‌های مردم این شهر اظهارداشت: براساس پیگیری انجام شده نرخ جدید نان به زودی ابلاغ و بخشی از دغدغه‌های متصدیان نانوایی رفع خواهد شد.

وی اضافه کرد: با توجه به این که پس از اجرای مرحله سوم طرح هوشمند‌سازی یارانه آرد و نان، سهمیه نانوایی‌ها در هر ماه بر اساس کارکرد دستگاه‌های کارتخوان در ماه قبل لحاظ می‌شود و کاهش سهمیه برخی نانوایی‌ها به دلیل رعایت نکردن این موضوع بود.

به گفته وی با وجود برگزاری جلسات توجیهی و اطلاع‌رسانی‌های انجام شده به متصدیان نانوایی‌ها نسبت به رعایت تراکنش کارت‌خوان، پس از پیگیری‌های فراوان و کمک به آن دسته از نانوایی‌هایی که به دلیل آگاهی نداشتن از سهمیه ماهیانه‌شان کسر شده ۲۵۰ کیسه آرد برای تیر ماه و برای یک بار به نانوایی اختصاص یافت تا نسبت به احیاء سهمیه از دست رفته قبلی اقدام کنند.

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه ادامه داد: بازرسی‌ها از عملکرد نانوایان به‌صورت مستمر در حال انجام است و برای نانوایی‌های متخلف طی چند ماه اخیر پرونده تخلف تنظیم و به تعزیرات ارسال شده است.

منبع
خبربان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا